Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

ZARZĄDZENIE Nr 116/2015 w sprawie zasad gospodarowania drewnem pozyskanym z wycinki oraz wywrotów i złomów drzew stanowiących własność Gminy Kobylanka

ZARZĄDZENIE Nr 116/2015
Wójta Gminy Kobylanka
z dnia 10 września 2015 r.

 

w sprawie zasad gospodarowania drewnem pozyskanym z wycinki oraz wywrotów i złomów drzew stanowiących własność Gminy Kobylanka

 

Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) - zarządzam co następuje:

§ 1. 1. Ustala się zasady gospodarowania drewnem pochodzącym z drzew usuwanych (w tym wywrotów i złomów) z nieruchomości stanowiących własność Gminy Kobylanka.

2. Pozyskanie drewna z lasów komunalnych realizowane jest zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasów lub decyzją wydaną na podstawie ustawy o lasach.      

3. Pozyskanie drewna z zadrzewień stanowiących własność Gminy Kobylanka prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, po uzyskaniu decyzji zezwalającej na ich usunięcie, o ile jej uzyskanie jest prawem wymagane. Drewno z takiego pozyskania jest klasyfikowane zgodnie z zasadami obowiązującymi przy drewnie pozyskanym z lasów.

4. Wycinki i pozyskania drewna dokonuje wykonawca wyłoniony w postępowaniu  o udzielenie zamówienia publicznego. Okres obowiązywania umowy nie może być dłuższy niż 24 miesiące.

5. W przypadku wycinki i pozyskiwania drewna z drzew rosnących poza zabudowaniami, pasami drogowymi dróg publicznych, pasami technologicznymi napowietrznych linii elektroenergetycznych, bez konieczności używania podnośnika koszowego, dopuszcza się zlecenie zadania o takim zakresie potencjalnemu nabywcy drzew, który posiada interes prawny w usunięciu drzew. Usunięcie drzew przez potencjalnych nabywców może nastąpić po zawarciu pisemnej umowy określającej zasady wzajemnych rozliczeń.

6. Drewno pochodzące z drzew usuwanych z terenów nieruchomości gminnych stanowi majątek gminy, a jego wartość winna znaleźć odzwierciedlenie w dochodach własnych gminy.

§  2. 1. Drewno stanowiące własność Gminy Kobylanka można zagospodarować przez:

  1. sprzedaż podmiotom wymienionym w § 1 ust. 4 i 5,
  2. nieodpłatne przekazanie  na rzecz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylance,
  3. nieodpłatne przekazanie sołectwom,
  4. nieodpłatne przekazanie na rzecz instytucji charytatywnych i organizacji pozarządowych działających na rzecz Gminy Kobylanka.

2. Niedopuszczalne jest kompensowanie ze sobą wartości różnych aktywów  i pasywów, przychodów i kosztów z nimi związanych. Wykonawca wycinki nie może pomniejszyć wartości swojej usługi o wartość pozyskanego drewna.

§ 3. 1. Cena za poszczególne sortymenty drewna ustalana jest wg obowiązującego na dany okres cennika Nadleśnictwa Kliniska.

2. W razie trudności ze zbytem drewna grożącym jego deprecjacją lub pogorszeniem jakości albo w wypadku konieczności szybkiego usunięcia drzew uszkodzonych w skutek klęski żywiołowej lub siły wyższej, cena drewna może zostać obniżona do 50 % wartości drewna pełnowartościowego.

§ 4. 1. Klasyfikacji i obmiaru drewna (ilościowego i jakościowego) w miejscu jego pozyskania oraz opisu drewna dokonuje pracownik ds. ochrony środowiska i rolnictwa przy udziale upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy. Z obmiaru sporządza się „Wycenę drewna pozyskanego”, której wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

2. W przypadku:

  1. złego stanu jakościowego drewna, tzn. wystąpienia posuszu lub zgnilizny pow. 30 % objętości drewna lub znacznych krzywizn i sękowatości,
  2. drewna pozyskanego w wyniku usunięcia drzewa bez możliwości położenia jego pnia w całości,

drewno zostaje zakwalifikowane jako drewno opałowe.

3. W przypadkach szczególnych (duża ilość drzew przeznaczonych do usunięcia, bardzo zły stan zdrowotny drzew) dopuszcza się możliwość sprzedaży drzew na pniu. W takim przypadku odstępuje się od czynności wymienionych w § 4. 1, a podstawą do ustalenia wartości drzew na pniu jest przeprowadzenie szacunku brakarskiego. Wycenę zleca się osobie posiadającej odpowiednie doświadczenie i wykształcenie w tym zakresie.

§ 5.1 Gospodarowanie drewnem odbywa się w przypadku:

  1. sprzedaży drewna – na podstawie „Protokołu odpłatnego przekazania” drewna, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia i stanowi podstawę do wystawienia faktury VAT,
  2. nieodpłatnego przekazania drewna – na podstawie „Protokołu nieodpłatnego przekazania”, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.

2. Odpowiedzialność materialną za drewno do momentu sporządzenia dokumentów wymienionych w § 6.1 pkt a i b ponosi Wykonawca.

3. Pozyskanie drewna, jego sprzedaż lub nieodpłatne przekazanie zostaje odnotowane w „Rejestrze pozyskanego drewna”, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.

§ 6. Wykonanie zarządzenia powierza się pracownikowi ds. ochrony środowiska i rolnictwa.

§ 7. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Marcin Lewicki

Data wytworzenia:
28 wrz 2015

Osoba dodająca informacje

Krzysztof Flejszman

Data publikacji:
28 wrz 2015, godz. 13:18

Osoba aktualizująca informacje

Krzysztof Flejszman

Data aktualizacji:
28 wrz 2015, godz. 13:18