Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Afrykański pomór świń (ASF) - obręby Rekowo i Bielkowo

Afrykański pomór świń (ASF)

link: https://kobylanka.pl/2024/06/afrykanski-pomor-swin-asf/

Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego nr 14/2024 z dnia 11 czerwca 2024 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu gryfińskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, gminy Miasto Stargard oraz gminy Miasto Szczecin na terenie Gminy Kobylanka pojawiły się tablice informacyjno – ostrzegawcze na temat przebiegu strefy zagrożonej i zapowietrzonej afrykańskim pomorem świń.

Choroba ta jest w Polsce już od kilku lat, w ostatnich tygodniach trafiła również do naszej gminy. Początkowo były to pojedyncze sztuki padłe dzików u których stwierdzono wirusa ASF, następnie ognisko tej choroby pojawiło się w gospodarstwie rolnym z hodowlą trzody chlewnej w Nieznaniu.

Obszar zapowietrzony obejmuje obręby Rekowo i Bielkowo, natomiast obszar zagrożony – pozostałą część gminy.

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi i innych gatunków zwierząt. Jedyną metodą zwalczania choroby jest postępowanie administracyjne czyli zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń.

Wprowadzenie ww. stref na terenie naszej gminy nie nakłada na mieszkańców naszej gminy żadnych zakazów czy też obowiązków (oczywiście poza hodowcami trzody chlewnej).


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Agnieszka Wachowiec

Data wytworzenia:
01 lip 2024

Osoba dodająca informacje

Agnieszka Wachowiec

Data publikacji:
01 lip 2024, godz. 10:53

Osoba aktualizująca informacje

Agnieszka Wachowiec

Data aktualizacji:
01 lip 2024, godz. 10:53