Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Wezwanie do uzupełnienia dokumentacji złożonej w toku postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia "Budowa biogazowni na działce 3/2 w Motańcu"


OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 33 ust. 1, w związku z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008, Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami)

podaje się do
publicznej wiadomości

 

informację o wezwaniu w dniu 25 maja 2012 r. - w związku z pismem strony postępowania (Stowarzyszenie „Parkowa Dolina” w Bielkowie) - spółki z o. o. GB Paliwa, z siedzibą w Motańcu 5A, 73-108 Kobylanka, do uzupełnienia dokumentacji złożonej w toku postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa biogazowni o mocy do 6 MW na działce nr 3/2 w Motańcu” o informacje wg poniższych punktów:

 

  1. Jakim zabiegom (mycie? dezynfekcja?) i gdzie poddane zostaną środki transportu po wyładunku substratów a przed opuszczeniem terenu biogazowni?

 

  1. W jaki sposób będą zabezpieczone naczepy/przyczepy przed wyciekami z wilgotnych substratów skoro tylko gnojowica będzie przewożona szczelnymi samochodami specjalistycznymi, a pozostałe substraty zwykłymi samochodami (Tiry z naczepami, ciągniki z przyczepami).? W jaki sposób inwestor zagwarantuje, że nie będzie odcieków z wilgotnych substratów zanieczyszczających środowisko skoro wg raportu nie będzie odpowiadał za środki transportu?

 

  1. Czy istnieją naczepy z atestami, które są przystosowane do przewozu kiszonki, obornika, innych wilgotnych biodegradowalnych (wilgotność substratów planowanych do przywozu do biogazowni wg str. 22 raportu środowiskowego waha się od 5,2% s.m. do 60% s.m.) i zabezpieczone przed grawitacyjnym wyciekiem? Jeżeli tak proszę wskazać typu i rodzaju przyczep/naczep.

 

  1. Przedstawienie danych na temat skuteczności eliminacji odoru poprzez plandekę, podanie procentowej eliminacji odoru z odwołaniem do danych producentów plandek (w raporcie inwestor napisał iż plandeka zredukuje nieprzyjemny odór, ale zakrycie plandeką zintensyfikuje efekt wydzielania się skroplin).

 

  1. Inwestor stwierdza też ,że „Eksploatacja elektrociepłowni na biogaz nie będzie powodem zwiększenia ilości materiału, który trzeba będzie przetransportować, zmieni się jedynie kierunek jego przewozu. Zatem natężenie ruchu drogowego zwiększy się nieznacznie bądź wcale.(...)” W związku z tym proszę o podanie - w odniesieniu do substancji biodegradowalnych - liczby aktualnych transportów na ternie gminy, kierunków dostaw, rodzajów i ilości substancji, które są aktualnie przewożone.

 

  1. Przedstawienie wyjaśnień w zakresie zagospodarowania energii cieplnej:

W uzupełnieniu raportu z dnia 04.04.2012 na wezwanie PPIS czytamy:

„Zagospodarowanie energii cieplnej:

20% - potrzeby zakładu

30% - instalacja ORC - produkcja energii elektrycznej na potrzeby własne.

50% - Wariant I - suszenie masy pofermentacyjnej lub płodów rolnych

Wariant II - dostawa ciepła do wsi Motaniec na potrzeby mieszkańców”

 

Wariant przewidujący dostawę ciepła do wsi Motaniec na potrzeby mieszkańców wymaga doprowadzenia magistrali ciepłowniczej na odległość 1,5 km (jaka dzieli w linii prostej teren planowanej inwestycji od najbliższych zabudowań wsi Motaniec), przecinając jednocześnie drogę krajową nr 10 o standardzie drogi ekspresowej oraz asfaltową drogę gminną.

Rozprowadzenie ciepła pomiędzy budynkami we wsi Motaniec wymagałoby budowy węzła ciepłowniczego umożliwiającego jego przesył.

W związku z wyżej cytowanym bilansem zagospodarowania energii cieplnej przedstawionym przez inwestora proszę o wyjaśnienie:

 

  1. w jaki sposób ma być dostarczane ciepło do wsi Motaniec na potrzeby mieszkańców wobec braku sieci ciepłowniczej i czy inwestor przewiduje budowę na własny koszt instalacji i węzła ciepłowniczego do dostawy ciepła do wsi Motaniec?

 

Wariant przewidujący dostawę ciepła do wsi Motaniec na potrzeby mieszkańców wymaga doprowadzenia magistrali ciepłowniczej na odległość 1,5 km (jaka dzieli w linii prostej teren planowanej inwestycji od najbliższych zabudowań wsi Motaniec), przecinając jednocześnie drogę krajową nr 10 o standardzie drogi ekspresowej oraz asfaltową drogę gminną.

Rozprowadzenie ciepła pomiędzy budynkami we wsi Motaniec wymagałoby budowy węzła ciepłowniczego umożliwiającego jego przesył.

Na terenie gminy Kobylanka nie ma scentralizowanego systemu ciepłowniczego ani nie przewiduje się budowy ciepłowni centralnych i sieci cieplnych, związane to jest z ciągłą gazyfikacją gminy.

 

  1. w jaki sposób na terenie biogazowni ma odbywać się suszenie płodów rolnych i opisanie dodatkowej instalacji do suszenia, ponieważ w raporcie środowiskowym nie ma informacji o możliwościach suszenia płodów rolnych. Proszę podać również jakie płody rolne miałyby być suszone, w jakich ilościach, skąd dostarczane i w jakich okresach; ponadto gdzie na terenie biogazowni miałyby być składowane płody rolne do suszenia oraz magazynowane po wysuszeniu. Proszę również o przedstawienie schematu transportu na terenie biogazowni substratów do biogazowni, pofermentu i płodów rolnych do suszenia oraz płodów rolnych wysuszonych - tak , aby zapewnione byłyby warunki sanitarne dla płodów rolnych na tym samym terenie, na którym transportowane i przerabiane mają być obornik, gnojowica, kiszonki i inne biodegradowalne , w tym np. biodegradowalne odpady poubojowe. Odpowiednio proszę również o korektę ilości kursów transportowych do i z biogazowni w związku z planowanym wariantem suszenia płodów rolnych.

 

  1. wyjaśnienie szczegółów dotyczacych planowanej instalacji ORC- w raporcie w opisie instalacji, które maja być zainstalowane na terenie biogazowni nie ma nawet wzmianki o planowanej instalacji ORC.

 

  1. Przedstawienia prawidłowego stanu prawnego dotyczącego stref ochronnych ujęcia wody z jeziora Miedwia oraz wynikających z niego uwarunkowań lokalizacyjnych i prawnych planowanej inwestycji.

 

  1. Wyjaśnienie i sprecyzowanie, jakie konkretnie rodzaje odpadów i ich struktura ilościowa kryje się pod określeniem „Odpady biodegradowalne” jako substrat do biogazowni. Proszę o podanie kierunków, z jakich mają być poszczególne rodzaje odpadów biodegradowalnych dostarczane i w jakich ilościach oraz przedstawienie potencjalnych dostawców. W raporcie założono, że biogazownia będzie przerabiać 30 tys. ton odpadów biodegradowalnych, jest to znacząca pozycja w strukturze - ponad 23 % całości masy substratów a nie wyjaśniono, jakiego rodzaju będą to odpady biodegradowalne, oprócz podania parametru wilgotności 25% suchej masy. Definicja jest na tyle szeroka, że wymaga doprecyzowania co konkretnie, ile i skąd będzie dowożone do biogazowni.

Mogą to być np. odpady poubojowe, wymagające szczególnej ostrożności w czasie transportu. Nie sa to w każdym razie inne pochodzenia roślinnego, ponieważ taka pozycja w strukturze jest podana jako odrębna.

 

Na złożenie wyjaśnień Wójt Gminy Kobylanka wyznaczył termin 30 dni.

 

 

 

Wójt Gminy

Andrzej Kaszubski

 

Kobylanka, dnia 25 maja 2012 r.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Andrzej Kaszubski

Data wytworzenia:
25 maj 2012

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
25 maj 2012, godz. 21:12

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
25 maj 2012, godz. 21:13