Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt nr 87/15 w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Kobylanka, opracowanego w ramach realizacji projektu pn.: Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

Projekt nr 87/15

U C H W A Ł A     Nr .............

Rady Gminy Kobylanka

z dnia 24 września 2015 r.

 

w sprawie przyjęcia i wdrożenia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Kobylanka, opracowanego w ramach realizacji projektu pn.: Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 i 2 pkt 6 i 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 zm. Dz. U. z 2013 r. Nr 645, Nr 1318, Dz. U. z 2014 r.,poz. 379, 1072) oraz założeń Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, przyjętego przez Radę Ministrów 16 sierpnia 2011r., Rada Gminy Kobylanka uchwala co następuje:

 

§1. Przyjmuje się i wdraża do realizacji Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Kobylanka, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

§2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobylanka.

 

§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

UZASADNIENIE

 

Podstawą formalną opracowania Planu jest Uchwała NrXXXVI/219/13 Rady Gminy Kobylanka z dnia 3 października 2013 r. w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Kobylanka. Plan przygotowany został w ramach projektu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego pn. Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, który jest realizowany w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Przedmiotem Zintegrowanego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego jest opracowanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej dla 12 gmin wchodzących w skład Szczecińskiego Obszaru  Metropolitalnego, w tym dla Gminy Kobylanka.

Gospodarka niskoemisyjna to gospodarka rozwijająca się w sposób zintegrowany przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych niskoemisyjnych technologii i praktyk. Wspólnym kierunkiem powinno być wdrażanie wydajnych rozwiązań energetycznych w poszukiwaniu możliwości zmniejszenia zużycia energii i materiałów, zwiększanie wykorzystania energii odnawialnej oraz wprowadzanie proekologicznych innowacji technologicznych.

Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej związane jest z ratyfikowanym przez Polskę Protokołem z Kioto oraz przyjętym przez Komisję Europejską pakietem klimatyczno-energetycznym. Dokumenty te nakładają szereg obowiązków, w tym w szczególności konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii, a także zwiększenia udziału wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. Opracowanie planu wynika także z założeń Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, przyjętego przez Radę Ministrów 16 sierpnia 2011r.

Celem opracowania PGN jest wytyczenie kierunków działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz efektywnego zarządzania energią na terenie Gminy Kobylanka. Plan przyczyni się także do realizacji działań na rzecz pakietu klimatyczno-energetycznego do roku 2020, czyli tzw. 3x20 (zwiększenie efektywności energetycznej o 20%; redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20%; zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych o 20% w końcowym zużyciu energii brutto (dla Polski 15%)). Istotna jest także realizacja celów rozwojowych określonych w Strategii rozwoju 2020 dla SOM oraz Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych SOM.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej podzielony jest na dwie części:

  • inwentaryzacji emisji dwutlenku węgla z terenu gminy, określanej na podstawie zużycia energii i paliw na terenie gminy;
  • plan działań, w którym wskazano działania przewidziane do realizacji na lata 2014-2024, przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej opracowana została Prognoza oddziaływania na środowisko Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Podstawą opracowania Prognozy oddziaływania na środowisko ustaleń projektu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Kobylanka stanowią:

  • Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235, ze zm.);
  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r., poz. 1232, ze zm.).

Prognoza ma na celu dokonanie oceny skutków realizacji ustaleń Planu w odniesieniu do poszczególnych komponentów środowiska przyrodniczego, wskazanie potencjalnie uciążliwych lub korzystnych dla środowiska ustaleń urbanistycznych i stanowi integralną cześć opracowania Planu oraz podaje rozwiązanie poprawiające istniejący i planowany sposób zagospodarowania.

Opracowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwi ubieganie się o przyznanie środków pomocowych z budżetu Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Finansowanie obejmować będzie inwestycje z zakresu m.in. termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła, rozwoju transportu ekologicznego oraz instalacji OZE, a także zwiększenia efektywności energetycznej.

            PGN uzyskał pozytywne opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska  w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
18 09 2015 12 04 01proj. 87-15 PGN Kobylanka zaA A cznik (DOCX, 5.46Mb) 2015-09-18 12:04:01 34
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Krzysztof Flejszman

Data wytworzenia:
18 wrz 2015

Osoba dodająca informacje

Krzysztof Flejszman

Data publikacji:
18 wrz 2015, godz. 12:04

Osoba aktualizująca informacje

Krzysztof Flejszman

Data aktualizacji:
18 wrz 2015, godz. 12:04