Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

PROTOKÓŁ z II Sesji Rady Gminy Kobylanka odbytej w dniu 06 grudnia 2010 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Kobylanka

 

PROTOKÓŁ

z II Sesji Rady Gminy Kobylanka

odbytej w dniu 06 grudnia 2010 r.

w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Kobylanka

 

Ad. 1

Otwarcie i stwierdzenie quorum.

Przewodnicząca Rady Gminy Irena Rybarczyk o godz. 15.00 otworzyła II Sesję Rady Gminy Kobylanka. Przewodnicząca Rady oświadczyła, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 14 radnych, co wobec ustawowego składu Rady Gminy wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał - lista obecności zał. Nr 1. Nieobecna radna Ewa Bejster.

W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele Jednostek OSP, sołtysi i przedstawiciele Rad Sołeckich, przedstawiciele kościoła w Kobylance, dyrekcje szkół z terenu gminy, oraz przedstawiciele urzędu: wójt gminy p. Andrzej Kaszubski, zastępca wójta p. Tadeusz Lubert , sekretarz Gminy p. Jolanta Kazberuk oraz skarbnik p. Daniel Urbańczyk.

 

Ad. 2

Wręczenie zaświadczenia o wyborze Wójta Gminy Kobylanka przez Przewodniczącego Komisji Wyborczej.

Wszyscy obecni na sali obrad w postawie stojącej wysłuchali hymnu Polski.

Wiceprzewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Joanna Baszak wręczyła zaświadczenia o wyborze wójta Gminy Kobylanka Panu Andrzejowi Kaszubskiemu.

 

Ad. 3

Ślubowanie Wójta Gminy wobec Rady Gminy przed przystąpieniem do sprawowania urzędu.

Zgodnie z art. 29 a ustawy o samorządzie gminnym Wójt Gminy p. Andrzej Kaszubski złożył wobec Rady Gminy Kobylanka ślubowanie o następującej treści: „ obejmując urząd wójta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy”.

Przewodnicząca Rady Gminy Irena Rybarczyk złożyła gratulacje i stwierdziła, że Urząd wójta Gminy Kobylanka został objęty przez Pana Andrzeja Kaszubskiego.

 

Ad. 4

Wystąpienie Wójta Gminy.

Pani Przewodnicząca, Wysoka Rado, Zaproszeni Goście, Mieszkańcy Gminy Kobylanka

Ustawa z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym usankcjonowała nową wizję samorządu terytorialnego. Konsekwencją tej ustawy były pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce, które odbyły się 20 lat temu w dniu 27 maja 1990 roku.

W gospodarce, w miejsce systemu centralnego sterowania, wprowadzano trudne reguły gospodarki rynkowej, w zarządzaniu gminami wprowadzono system samorządu.

System ten pozwolił lokalnym społecznościom poprzez wybranych demokratycznie funkcjonariuszy rozwiązywać samodzielnie wydzielone zadania Państwa (odtąd nazywane własnymi), dotyczące lokalnej wspólnoty.

Każdy z nas tu obecnych na sali pracując odnosi sukcesy i porażki, jednak rola demokratycznie wybranych władz w tym względzie jest szczególna, gdyż dzięki zaufaniu jakim zostaliśmy obdarzeni przez wspólnotę terytorialną będziemy wspólnie podejmowali decyzje, które wpłyną na życie wszystkich mieszkańców.

Chciałbym w tym miejscu pogratulować wszystkim radnym, którzy zostali wybrani na VI kadencję. Pogratulować zaufania jakim zostali obdarzeni. Zaufania, które od dziś trzeba zamienić na służbę na rzecz wszystkich mieszkańców naszej Małej Ojczyzny.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy w minionych wyborach oddali swój głos na rzecz kontynuacji obecnej polityki ukierunkowanej na dalszy intensywny rozwój inwestycyjny gminy. Dziękuję za zaufanie jakim zostałem obdarzony, jest to dla mnie honor i zaszczyt być w służbie tak zacnych ludzi jakimi są mieszkańcy gminy Kobylanka. Jest to również olbrzymie wyzwanie, aby sprostać tym wszystkim zadaniom, które należy ukierunkować na oczekiwania mieszkańców. Dziękuję również za wszystkie słowa krytyki. Mając świadomość, że słuchanie innych jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinny posiadać osoby obdarzone zaufaniem publicznym, słuchałem ich i to również słowa krytyki spowodowały chwilę zatrzymania, spojrzenia na problemy gminy i jej mieszkańców z innej perspektywy i w innym kontekście. Wszystkie słuszne merytorycznie spostrzeżenia na pewno zostaną uwzględnione w dalszym moim działaniu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie można pracy opierać jedynie na podstawach ekonomicznych - muszą też być względy ludzkie i należy mieć serce.

Ktoś kiedyś powiedział, że najgorszy w działaniu jest brak podejmowania decyzji. Najważniejsze, aby była podjęta ponieważ w konsekwencji wyzwala działanie, które z kolei lepiej lub gorzej, ale determinuje rozwój i postęp.

Wszystkie strategiczne decyzje musiały i muszą być przygotowane z właściwym wyprzedzeniem, na spokojnie przeanalizowane i w konsekwencji prowadzić do pożądanych rozwiązań.

Czasami jest to trudne, bo nie da się przewidzieć, jaka decyzja jest najlepsza. Trzeba mieć jednak przekonanie graniczące z pewnością, że podjęte działania przyniosą zamierzony efekt. Bez takiej pewności i intuicji działanie nasze nie miałoby sensu.

Najważniejsze jest jednak to, że dzisiaj z pełną odpowiedzialnością i przekonaniem mogę powiedzieć, że przez cały ten nadchodzący czas priorytetem władz będzie służba na rzecz społeczności lokalnej, służba na rzecz jej oczekiwań i potrzeb, służba, która ponad podziałami będzie wykorzystywała szansę jaką dała nam demokracja.

 

Poprzez odważne decyzje w minionym okresie wykreował się obraz rozwoju gminy w kierunku budownictwa jednorodzinnego, turystyki ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Miedwie, małych przedsiębiorstw i tych dużych mających swoje posadowienie na terenach inwestycyjnych, które w znacznym stopniu wpływają na niskie bezrobocie oraz rolnictwo.

 

Wszystkie te działania pozwalają na stwierdzenie, że gmina Kobylanka zdaje egzamin z samorządności.

Nie byłoby to możliwe w takiej skali bez korzystania ze środków akcesyjnych z Unii Europejskiej. Wysoka skuteczność ich pozyskiwania ma znaczący wpływ na przyspieszanie tempa rozwoju i dobrych wskaźników ekonomicznych.

Szanowni Państwo, najważniejsze jest jednak to, że potrafimy patrzeć w przyszłość daleko poza horyzont, że potrafiliśmy i potrafimy stawiać sobie ambitne, czasami wręcz abstrakcyjne cele, że nie brakowało i nie brakuje determinacji i odwagi w ich realizacji, że wiemy w jakiej gminie chcemy żyć i mieszkać i że nasze działania są na to ukierunkowane. Dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych do angażowania się w życie społeczności lokalnej poprzez pracę w Radach Sołeckich czy też licznych organizacjach pozarządowych działających na terenie naszej gminy.

Jako wójt Gminy Kobylanka wspólnie z radnymi podejmujemy pracę w nowej kadencji i kontynuujemy funkcjonowanie samorządu lokalnego na rzecz wszystkich mieszkańców naszej Małej Ojczyzny poprzez:

  • ustawiczne polepszanie warunków życia mieszkańców naszej gminy,

  • kontynuację dotychczasowej dynamicznej polityki inwestycyjnej

  • zwiększanie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i specjalny program lojalnościowy dla nowych mieszkańców,

  • ciągłe podnoszenie sprawności i jakości funkcjonowania urzędu,

  • usprawnienie współpracy z mieszkańcami, systematyczna wymiana informacji i konsultacji społecznych poprzez Radę Organizacji Pozarządowych i Młodzieżowych.

Nadchodzące cztery lata to dostosowanie funkcjonowania gminy do ciągle zmieniających się przepisów prawa, które bardzo utrudniają planowe działanie, jak również uporanie się ze światowym kryzysem ekonomicznym, który nie omieszkał ominąć naszej gminy.

Nabyte doświadczenie pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość i jest gwarantem właściwej pracy na rzecz mieszkańców. Wszystkie duże zadania inwestycyjne są i będą realizowane z wykorzystaniem pozyskanych i pozyskiwanych środków zewnętrznych, które są niezbędne do dużych inwestycji wykonywanych w krótkim czasie.

Cztery lata to krótki okres w procesie inwestycyjnym i tak naprawdę wiele działań podjętych w minionej kadencji będzie widoczne dopiero niebawem.

Obecnie mamy w projekcie budżetu zapisane inwestycje na ponad 11 mln zł i w planach na nadchodzącą kadencję chcemy zainwestować w gminę ponad 25 mln zł. Na pewno nie pozwoli to zaspokoić wszystkich oczekiwań mieszkańców, jednak warto rozmawiać i cały czas modyfikować oczekiwania z możliwościami. Poniżej przedstawiam najważniejsze zadania z którymi planujemy się zmierzyć w rozpoczynającej się kadencji.

 

INFRASTRUKTURA

    • przyjęcie studium zagospodarowania przestrzennego gminy

    • przyjęcie Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego dla najszybciej rozwijających się obrębów Kobylanka, Morzyczyn, Niedźwiedź, Jęczydół,

    • przygotowanie budowy drogi do terenów inwestycyjnych z węzła Motaniec i zmniejszenie ruchu samochodów ciężarowych przez tereny mieszkaniowe,

    • przebudowa i modernizacja dróg gminnych: Reptowo - Motaniec, Kobylanka - Jęczydół, Miedwiecko - Zieleniewo, Cisewo- Wielichówko, Kunowo - Lipnik,

    • kontynuacja przebudowy ulic i chodników w granicach administracyjnych miejscowości oraz oświetlenia ulicznego,

    • wpływanie na właściwe utrzymanie dróg i inwestowanie w drogi, przez zarządców dróg innych niż Gmina,

    • budowa nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej w ramach programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - Internet dla mieszkańców Gminy Kobylanka”,

    • budowa ścieżki pieszo - rowerowej Stargard - Szczecin I etap, Zieleniewo - Motaniec,

    • przygotowanie budowy ścieżki pieszo - rowerowej Stargard - Szczecin II etap, Motaniec - Niedźwiedź - Zdunowo.

 

GOSPODARKA KOMUNALNA

    • likwidacja oczyszczalni ścieków w Morzyczynie - zrzut ścieków do oczyszczalni w Stargardzie Szczecińskim,

    • zakończenie budowy kanalizacji w Kunowie, Bielkowie i Morzyczynie,

    • rozpoczęcie inwestycji drugiego ujęcia wody, a następnie systematyczna wymiana starej sieci wodnej,

    • przygotowanie i realizacja inwestycji związanych z mieszkaniami socjalnymi z finansowaniem w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego,

    • przebudowa i modernizacja Ośrodka Zdrowia w Kobylance.

    • Uruchomienie nowych linii komunikacyjnych w transporcie lokalnym

 

OŚWIATA I WYCHOWANIE

    • doposażanie szkół w materiały dydaktyczne, bieżące remonty i podnoszenie warunków pracy w szkołach,

    • obowiązkowa nauka pływania w szkołach podstawowych,

    • termomodernizacja ZSP w Reptowie, przygotowanie modernizacji i rozbudowy SP w Kobylance i Kunowie oraz ich realizacja w zależności od zwiększającej się liczby dzieci w gminie,

    • budowa przedszkola komunalnego i stwarzanie warunków do uruchomienia kolejnych przedszkoli niepublicznych,

    • dalszy rozwój zajęć i opieki pozalekcyjnej w szkołach i świetlicach wiejskich,

 

KULTURA , SPORT i TURYSTYKA

    • stwarzanie warunków do rozwoju turystyki i rekreacji poprzez kolejne inwestycje nad Jeziorem Miedwie takie jak: zagospodarowanie terenu OSiR, budowę Centrum Informacji Turystycznej z przechowalnią rowerów, budowę parkingów i dogodnego dojścia z ul Szczecińskiej do plaży i amfiteatru,

    • promocja i wspieranie w działaniach GOK i Biblioteki oraz rozszerzenie działalności o zajęcia w świetlicach wiejskich,

    • modernizacja budynku GOK i Biblioteki w Kobylance,

    • wprowadzenie rozgrywek sportowych między sołectwami z wykorzystaniem gminnych obiektów sportowych,

    • wsparcie w zwiększaniu aktywizacji i funkcjonowaniu świetlic wiejskich,

    • modernizacja świetlic wiejskich w Morzyczynie, Kunowie, termomodernizacja świetlicy wiejskiej w Bielkowie,

    • budowa komunalnego stadionu sportowego w Reptowie, boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej w Kunowie.

 

BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE

    • kontynuacja polityki podnoszenia zdolności i jakości funkcjonowania OSP, dostosowanej do wymagań współczesności,

    • doposażenie i wsparcie w działaniach Straży Gminnej.

 

BEZROBOCIE

    • pełna informacja o rynku pracy na terenie Gminy i okolic poprzez Gminne Centrum Informacji, niezbędna pomoc dla mieszkańców w pozyskiwaniu pracy,

    • dalszy rozwój przedsiębiorczości i tym samym zwiększenie oferty pracy poprzez otwarcie nowych terenów inwestycyjnych,

    • pozyskiwanie kolejnych inwestorów.

 

OCHRONA ŚRODOWISKA

    • dalsze działania w zakresie likwidacji dzikich wysypisk,

    • konsekwentne wdrażanie przez Urząd Gminy Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Kobylanka.

 

Myśląc i działając na rzecz tych wszystkich przedsięwzięć nie zapominajmy o słowach, które kiedyś powiedział Walter Winchell „Zbyt wielu ludzi spodziewa się po demokracji cudów, a to po prostu cudowne - móc żyć w demokracji”.

 

Ad. 5

Interpelacje i zapytania.

Brak interpelacji i zapytań.

 

Ad. 6

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Kobylanka /projekt nr 6/10/ - zał. nr 2.

Przewodnicząca Rady Gmin Irena Rybarczyk poinformowała, że zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych Rada Gminy w drodze uchwały ustala wynagrodzenie wójta na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów wnioskuje o utrzymanie wynagrodzenia w tej samej wysokości co w poprzedniej kadencji.

Powyższy projektu uchwały Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie, w obecności 4 członków komisji. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.

W wyniku głosowania wniosek zgłoszony przez Komisję Rozwoju Gospodarczego i Finansów został jednogłośnie przyjęty w obecności 14 radnych.

Innych wnoisków nie zgłoszono.

Rada Gminy w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr II/6/10 /głosowanie imienne zał. Nr 3/ w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Kobylanka /zał. Nr 4/.

 

Ad. 7

Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Kobylanka do zaciągnięcia zobowiązań /projekt nr 7/10/.

Skarbnik Gminy p. Daniel Urbańczyk omówił powyższy projekt uchwały /zał. Nr 5/.

Powyższy projektu uchwały Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie, w obecności 4 radnych. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.

Radna Ewa Barełkowska - „dlaczego ten kredyt jest zaciągany w całości?”

Skarbnik Gminy Daniel Urbańczyk - „ uchwała nie dotyczy zaciągnięcia kredytu tylko podpisania umowy. Wójt musi mieć upoważnienie do podpisania umowy na całość kwoty”.

Rada Gminy w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr II/7/10 /głosowanie imienne zał. Nr 6/ w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Kobylanka do zaciągnięcia zobowiązań /zał. Nr 7/.

 

Ad. 8

Podjęcie uchwały w sprawie współdziałania z Gminą Miasto Szczecin w zakresie opracowania i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla potrzeb inwestycyjnych Miasta Szczecin /projekt nr 8/10/.

Wójt Gminy p. Andrzej Kaszubski omówił powyższy projekt uchwały /zał. Nr 8/.

Powyższy projektu uchwały Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie, w obecności 4 radnych. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.

Rada Gminy w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr II/8/10 /głosowanie imienne zał. Nr 9/ w sprawie współdziałania z Gminą Miasto Szczecin w zakresie opracowania i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla potrzeb inwestycyjnych Miasta Szczecin /zał. Nr 10/.

 

Ad. 9

Podjęcie uchwały w sprawie warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Kobylanka /projekt nr 9/10/.

Wójt Gminy p. Andrzej Kaszubski omówił powyższy projekt uchwały /zał. Nr 11/.

Powyższy projektu uchwały Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów opiniuje jednogłośnie pozytywnie, w obecności 4 radnych. Opinię przedstawiła Przewodnicząca komisji Anna Liśkiewicz.

Rada Gminy w obecności 14 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr II/9/10 /głosowanie imienne zał. Nr 12/ w sprawie warunków funkcjonowania oraz trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Kobylanka /zał. Nr 13/.

 

Ad. 10

Wolne wnioski i informacje

Radny Ireneusz Siwiec - zgłosił wniosek w sprawie zabezpieczenia pisaku na przystankach.

Przewodnicząca Rady Gminy Irena Rybarczyk poinformowała,

- do 14.12.2010 r. należy składać wnioski, zapytania do budżetu, propozycje do planów pracy komisji i rady.

- skład rady zostanie umieszczony na BIP, w związku z tym proszę złożyć zdjęcia, które zostaną umieszczone przy nazwisku.

- proszę zastanowić się nad dyżurami w sowich okręgach. Proszę powiadomić o miejscu, w jakie dni tygodnia i o której godzinie odbywać się będą dyżury. Informację proszę podać do Biura Rady.

- wstępnie zaplanowane jest, że w dniu 22.12.2010 r. o godz. 17.00. odbędzie się wspólne posiedzenie wszystkich komisji w sprawie budżetu gminy Kobylanka na 2011 rok. Termin ten może się zmienić.

 

Ad. 11

Zamknięcie obrad

Wobec zrealizowania porządku obrad przewodnicząca Rady Gminy o godz. 16.20 zamknęła obrady II Sesji Rady Gminy.

 

Protokołowała:

Joanna Baszak

Przewodnicząca Rady Gminy

Irena Rybarczyk

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Irena Rybarczyk

Data wytworzenia:
10 sty 2011

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
10 sty 2011, godz. 07:42

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
10 sty 2011, godz. 07:43