Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

PROTOKÓŁ Nr XLIV/14 z XLIV Sesji Rady Gminy Kobylanka odbytej w dniu 29 maja 2014 r.


PROTOKÓŁ Nr XLIV/14

z XLIV Sesji Rady Gminy Kobylanka

odbytej w dniu 29 maja 2014 r.

Przewodnicząca Rady Gminy Irena Rybarczyk o godz. 9.00 otworzyła XLIV sesję Rady Gminy Kobylanka. Przewodnicząca Rady oświadczyła, że zgodnie z listą obecności aktualnie w posiedzeniu uczestniczy 11 radnych, co wobec ustawowego składu Rady Gminy wynoszącego 15 radnych stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał - lista obecności - zał. Nr 1.

Nieobecni: radna Marzena Kosiacka, radna Renata Paczwa , radny Ireneusz Siwiec i radny Tadeusz Wiśniewski.

W posiedzeniu udział wzięli: wójt gminy p. Andrzej Kaszubski, sekretarz gminy p. Jolanta Kazberuk, skarbnik gminy p. Bernadeta Opasińska oraz zaproszeni goście Z-ca Naczelnika Wydziału PSP w Stargardzie p. Maciej Onycher, Komendant Powiatowej Policji w Stargardzie p. Zenon Atras, kierownik Rewiru Dzielnicowych p. Jarosław Kowalczuk i Komendant Straży Gminnej p. Robert Sawicki - lista obecności - zał. nr 2.

Ad. 2

Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia XLIII Sesji Rady Gminy z dnia 24.04.2014 r.

Protokół z XLIII Sesji Rady Gminy z dnia 24.04.2014 r. został przyjęty jednogłośnie w obecności 11 radnych /głosowanie imienne zał. Nr 3/. Protokół został przyjęty bez uwag.

Ad. 3

Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie.

Na posiedzenie przybyła radna Marzena Kosiacka. Ilość radnych biorących udział w posiedzeniu - 12.

Kierownik III Rewiru Dzielnicowych p. Jarosław Kowalczak przedstawił sprawozdanie z działalności Rewiru Dzielnicowych III za rok 2013 oraz informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Gminy Kobylanka zał. nr 4.

Komendant Powiatowy Policji w Stargardzie Szczecińskim p. Zenon Atras omówił zakres działania policji m.in.: doskonalenie obsługi interesanta, poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrona interesów gospodarczych, bezpieczeństwo imprez masowych. Poinformował o działaniach prewencyjnych prowadzonych przez policję.

Nas posiedzenie przybyli: radny Tadeusz Wiśniewski, radny Ireneusz Siwiec. Ilość radnych biorących udział w posiedzeniu 14.

Radna Marzena Kosiacka -„ile razy był postawiony radar na ul. Szkolnej w Kobylance? Dlaczego na obwodnicy nie ma radaru?”

Wójt - poinformował, że w sprawie radaru na ul. Szkolnej w Kobylance opinie negatywne wydał Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Komendant Straży Gminnej - poinformował, że statystyka wskazuje, że na ul. Szkolnej nie ma wypadków dlatego nie ma zgody na postawienie radaru na ul. Szkolnej w Kobylance.

Radna Marzena Kosiacka - „ile było kontroli prędkości na ul Szkolnej ?”

Komendant Policji - nie jestem teraz w stanie podać dokładnych danych, ale sprawdzę to i przekażę państwu.

Radna Ewa Bejster - „ w ostatnim czasie nasiliły się włamania do mieszkań, co w tej sprawie robi policja?”

Komendant Policji - „zatrzymaliśmy dwóch sprawców i dochodzimy, czy to oni są odpowiedzialni za serie włamań.”

Radny Andrzej Suchta - „odnośnie wypowiedzi Pana Komendanta, brak jest informacji o profilaktyce, czy były prelekcje, pogadanki, czy coś jest w planach? Byłoby to wskazane, aby od najmłodszych lat prowadzić to z dziećmi.”

Komendant Policji - „ prowadzimy działania profilaktyczne z dziećmi przedszkolnymi, starszymi dziećmi, młodzieżą, rodzicami, nauczycielami. Takie działania są prowadzone przez policjantów z komendy w Stargardzie oraz przy udziale policjantów Komendy Wojewódzkiej.”

Radna Marzena Kosiacka - „ czy na terenie naszej gminy jest możliwość przebadania się alkomatem ?”

Komendant Policji - „tak jest możliwość sprawdzenia się na Posterunku Policji w Morzyczynie.”

Radna Ewa Barełkowska - „czy weszła ustawa o alkomatach w samochodach?”

Komendant Policji - „ nie.”

Przewodnicząca Rady Gminy - „ pan komendant poinformował nas, że na terenie naszej gminy pojawił się problem narkotyków, czy problem narkotyków dotyczy szkół czy mieszkańców, co powinniśmy robić w tym zakresie, aby przeciwdziałać?”

Komendant Policji - „problem dotyczy szkół. Powinna być informacja ze szkół od nauczycieli, to wtedy będzie reakcja ze strony policji.”

Przewodnicząca Rady Gminy - „czy jest zainteresowanie mieszkańców dyżurami dzielnicowych pełnionymi w Gminnym Ośrodków Kultury w Kobylance oraz w świetlicy w Reptowie?”

Komendant Policji - „Tak, zainteresowanie ze strony mieszkańców jest. Dyżury odbywają się w każdy trzeci wtorek każdego miesiąca w GOK w Kobylance i w świetlicy w Reptowie.”

Radny Bogdan Poliwka - zasugerował, aby rozważyć pełnienie dyżurów w innych miejscowościach.

Wójt - „ w Morzyczynie nie ma takiej potrzeby, bo jest posterunek policji. Nie twórzmy dyżurów w innych miejscowościach na siłę. Jak będzie taka potrzeba to będziemy działali w tym zakresie.”

Z-ca Naczelnika PSP w Stargardzie Szczecińskim p. Macielj Onycher przedstawił informację z działań ratowniczo-gaśniczych i czynności kontrolno-rozpoznawczych na terenie Gminy Kobylanka w 2013 r. - zał. nr 5.

Radna Ewa Bejster - „Kto przyjeżdża na zdarzenie pierwszy ochotnicza straż pożarna czy państwowa?”

P. M. Onycher - „Na zdarzeniu pierwsza jest państwowa straż.”

Radna E. Bejster - „czy jest konieczne , aby ochotnicze jednostki działały w takim szerokim zakresie, sprzęt jest drogi, utrzymanie samochodów również itp.”

P. M. Onycher - „Sprzęt jest drogi, o tym każdy wie. Uważam, że jednostki ochotnicze powinny działać. Biorą udział w licznych zdarzeniach. Działania wykonują nawet jako pogotowie.”

Przewodnicząca Rady Gminy - nie chodzi o likwidację jakiejś jednostki OSP, ale o racjonalizację kosztów. Jeśli chodzi o np. Ińsko - mają 4 samochody, są daleko od Państwowej Straży, natomiast gmina Kobylanka jest dużo bliżej a ma 8 samochodów. W godzinach pracy jest problem, aby ochotnicze jednostki działały. Uważam, że nie ma potrzeby, aby straż przyjmowała obowiązki Państwowej Straży Pożarnej.”

Radna E. Bejster - „Uważam za uzasadnione, aby zracjonalizować środki na ochotnicze jednostki straży.”

P. M. Onycher - „Aby podjąć jakiekolwiek działania należy mieć badania, należy mieć odpowiedni sprzęt do zapewnienia bezpieczeństwa.”

Wójt - poinformował, że na terenie gminy nie było jednostki OSP, która by nie wyjechała do zdarzenia.

Radny Tadeusz Wiśniewski - „Każda jednostka jest przygotowana do działań ratowniczych. Do tych działań są przeszkoleni członkowie ochotniczych jednostek.”

Wójt - przedstawił sprawozdanie z działań ochotniczych straży pożarnych na terenie gminy:

Zbiorcze sprawozdanie działalność jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Kobylanka.

W roku 2013 Urząd Gminy w Kobylance udzielił dotacji celowych (o łącznej wartości 120 000 zł) następującym jednostkom OSP:

  1. OSP Reptowo 15 000 zł

  2. OSP Niedźwiedź 12 000 zł

  3. OSP Kunowo 9 000 zł

  4. OSP Kobylanka 37 000 zł

  5. OSP Bielkowo 47 000 zł

Łącznie na terenie gminy Kobylanka jednostki OSP uczestniczyły w 28 akcjach ratowniczo-pożarniczych i drogowych.

OSP Reptowo

Brało udział łącznie w 5 akcjach ratowniczo-pożarniczych i drogowych.

4 razy akcja pożarnicza.

1 usuwanie zagrożeń miejscowych

Łącznie w zadaniach brało udział 10 strażaków.

OSP Niedźwiedź

W zdaniu ratowniczym uczestniczyło 15 strażaków. Miał miejsce 1 wyjazd na akcję ratowniczo-pożarniczą.

OSP Kunowo:

Brało udział w gaszeniu 2 pożarów:

1 na terenie Gminy Kobylanka;

1 na terenie Gminy Stargard.

Łącznie w zadaniu ratowniczo-pożarniczym uczestniczyło 7 strażaków.

OSP Kobylanka:

Brało udział łącznie w 8 akcjach ratowniczo-pożarniczych i drogowych.

Udzielono pomocy poszkodowanym w 5 wypadkach komunikacyjnych.

Usuwano szkody powstałe w wyniku sytuacji z niesprzyjającą aurą: po 3 wichurach.

Łącznie w zadaniach brało udział 18 strażaków.

OSP Bielkowo:

Brało udział w 12 akcjach ratowniczo-pożarniczych i drogowych.

Akcje pożarnicze: 4

Miejscowe zagrożenia: 2

Ratownictwo wodne: 6

Łącznie w zadaniach brało udział 15 strażaków.

Komendant Straży Gminnej p. Robert Sawicki przedstawił sprawozdanie z działalności Straży Gminnej w Kobylance za 2013 rok - zał. nr 6.

Radna Ewa Barełkowska - „Od m-ca maja do m-ca sierpnia nie funkcjonował fotoradar, mało było patroli. Jaka jest organizacja pracy straży gminnej?”

Komendant SG p. R. Sawicki - „zawsze ktoś jest w strażnicy w Morzyczynie. Praca straży gminnej jest zmianowa. Zadania są rozpisane do sprawdzenia.”

Radna E. Barełkowska - „ Jak się odbywa monitoring ścieżki rowerowej?”

Komendant SG p. R. Sawicki - „ Monitoring odbywa się nie tylko przy pomocy urządzeń rejestrujących.”

Radna E. Barełkowska - „Na ścieżce dochodzi do zdarzeń pomiędzy pieszymi a rowerzystami. Proszę aby zwrócić uwagę na miejsca zagrożone np. słup przy FENIKSIE.”

Wójt - „Kierowca powinien uważać, na ścieżce rowerowej rowerzysta ma pierwszeństwo.”

Radna E. Barełkowska - „Fotoradary nie są ustawione w odpowiednim miejscu, np. koło plebanii w Kobylance, jest ustawiony w stronę Szczecina. Mieszkańcy twierdzą, że to jest ewidentne łapanie kierowców. Uważam, że fotoradary powinny być ustawione w kierunku miejscowości a nie od strony wjazdu do miejscowości.”

Komendant SG p. R. Sawicki - „Fotoradar rejestruje z jednej i drugiej strony. Postawienie fotoradaru było zatwierdzone dokumentem dot. uzgodnienia miejsc pomiarowych z KKP Stargard Szczeciński Wydział Ruchu Drogowego.”

Wójt - „Nie powinno być dyskusji jak postawić fotoradar. Bezpieczeństwo zwiększyliśmy jeśli chodzi o ruch drogowy. Uważam, że poprzez fotoradar jest bezpieczniej ,

Radny Andrzej Suchta - „Są inne miejsca gdzie by można było postawić fotoradar.”

Wójt - „Gdziekolwiek będzie stał to zawsze będzie źle. Uważam, że trzeba się zastanowić po co ten fotoradar jest. On jest dla bezpieczeństwa.”

Komendant p. R. Sawicki - „Fotoradar jest ustawiany w różnych miejscach na terenie gminy.”

Radna E. Barełkowska - „Proszę o informacje ile komisów zostało skontrolowanych.”

Komendant p. R. Sawicki - „Wszystkie komisy zostały skontrolowane.”

Przewodnicząca Rady Gminy - podziękowała za złożenie sprawozdań i poinformowała, że wszystkie sugestie będą wzięte pod uwagę.

Została ogłoszona przerwa 10 min.

Ad. 4

Informacja o bieżącej pracy Wójta Gminy i działalności Urzędu Gminy w Kobylance oraz informacja dotycząca realizacji uchwał podjętych przez Radę Gminy Kobylanka.

Informacja o bieżącej pracy Wójta Gminy i działalności Urzędu Gminy

w Kobylance w okresie od 24 kwietnia do 29 maja kwietnia 2014 roku.

  1. Odbyło się spotkanie z Naczelnikiem Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego w sprawie sprawozdania na druku RB 27 dotyczącego dochodów z podatku od osób prawnych CIT. Ze sprawozdania wynika, że gmina posiada nadpłatę w podatku w wysokości 3,8 mln złotych. Z informacji uzyskanych podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że zmieniła się interpretacja przepisów dotyczących określenia siedziby firmy. Obecnie każdy oddział firmy traktowany jest również jako siedziba i podatek od osób prawnych CIT powinien być odprowadzany do JST na której terenie znajduje się oddział. W związku z powyższym Firma NETTO złożyła korektę deklaracji za ostatnie pięć lat i rozpisała podatek w zależności od ilości osób zatrudnionych na wszystkie oddziały w całej Polsce. Oddziałami w tym przypadku są sklepy. Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ta nadpłata będzie do zwrotu. Dlatego też podjęliśmy wspólnie rozmowy o weryfikacji tej kwoty i sposobie jej zwrotu, ponieważ zgodnie z ordynacją podatkową powinniśmy tego dokonać w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, co w obecnej sytuacji jest niemożliwe. O wynikach rozmów i ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy będę informował na bieżąco.

  2. Informacja dotycząca stopnia realizacji Uchwały Rady Gminy Kobylanka Nr XL/238/14 z dnia 30.01.2014r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy Kobylanka dla strefy przemysłowo- bazowo-składowej oraz strefy zabudowy usługowej w obrębie Bielkowo

      1. W dniu 24.04.2014r. przekazanie urbaniście wniosku do planu, który wpłynął w dniu 22.04.2014r. od Wodociągów Zachodniopomorskich Sp. z o.o. w Goleniowie

      2. W dniu 25.04. 2014r. sporządzenie wykazu wniosków do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (po uzupełnieniu o w/w/ wniosek)

      3. W dniu 29.04. 2014r. odebranie opracowania ekofizjograficznego sporządzonego na potrzeby planu.

      4. Projekt planu w trakcie opracowania - termin do 30 maja br.

  3. Odbyła się kolejna rozprawa sądowa dotycząca zerwania przez gminę umowy z firmą Trans Masz na zimowe i bieżące utrzymanie dróg ze względu na nienależyte wykonanie usługi - niezgodne z zapisami umowy i SIWZ.

  4. Na wniosek prawnika Państwa Jaszczerskich z Cisewa doszło do spotkania, w którym uczestniczyli Państwo Jaszczerscy ich prawnik oraz na ich zaproszenie Pan Żyto. Spotkanie dotyczyło zajęcia drogi gminnej i polubownego rozstrzygnięcia tej kwestii po przegranych sprawach sądowych z gminą dotyczących nielegalnego zajęcia drogi gminnej. Pani pełnomocnik zaproponowała zamianę drogi gminnej na grunty Pana Jaszczerskiego po których miałaby przebiegać nowa droga. W związku z tym, ze w tej kwestii decyzje podejmuje Rada Gminy poprosiłem o złożenie stosownego wniosku z propozycją celem omówienia jego na najbliższej Sesji Rady. Do dnia dzisiejszego taki wniosek nie został złożony. Ponieważ sprawa jest rozstrzygnięta jeżeli do najbliższej sesji nie wpłynie stosowny wniosek podejmę działania w celu przywrócenia użytkowania drogi przez mieszkańców.

  5. Nadleśnictwo Kliniska - odbyło się spotkanie dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego obr. Niedźwiedź dotyczy budowy kościoła i terenu wokół kościoła i terenu - cmentarz w Kobylance.

Przewodnicząca Rady Gminy - „czego dotyczy sprawa cmentarza w Kobylance?”

Wójt - Gmina nie załatwiła formalności, teren cmentarza jest to las.”

  1. Analiza wyników przetargu nr 2 na „Świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych na obszarze gminy Kobylanka”. Kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia przeznaczona przez Gminę Kobylanka w drugim przetargu-umowa na 1 rok - 600 000 zł brutto . Złożone oferty:

    1. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Szczecin. Oferowana cena : 707 670 zł (brutto), Ceny jednostkowe:

      1. 604,80 zł/Mg brutto - odpady komunalne zmieszane

      2. 486 zł/Mg brutto - odpady segregowane

      3. 540 zł/Mg brutto - odpady z GPZO Morzyczyn

    1. Remondis Szczecin Sp. z o.o. Oferowana cena: 670 032 zł (brutto). Ceny jednostkowe:

      1. 626/40 zł/Mg brutto - odpady komunalne zmieszane (cena obecna 525 zł/Mg)

      2. 324 zł/Mg brutto - odpady segregowane (cena obecna 225 zł/Mg)

      3. 324 zł/Mg brutto - odpady z GPZO Morzyczyn (cena obecna 225 zł/Mg)

Przetarg na odbiór i zagospodarowania odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych na obszarze gminy Kobylanka” wygrała firma: Remondis Szczecin Sp. z o.o. Świadczenie usług od 1 lipca 2014 do 30 czerwca 2015 r. Zgodnie z zapisami SIWZ firma Remondis w dniu 26.05.2014 r. przedstawiła do zaakceptowania harmonogram odbioru odpadów na rok 2014 (co jest koniecznym warunkiem do podpisania umowy) - harmonogram został przez Gminę Kobylanka zaakceptowany. Umowa na odbiór i zagospodarowanie Odpadów zostanie podpisana najdalej do 10.06.2014 r. po wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy (5% brutto) przez Wykonawcę (Remondis Szczecin Sp. z o.o.)- w trakcie realizacji.

  1. Bieżące prace i działania inwestycyjno - remontowe

    1. Remont cząstkowy nawierzchni asfaltowych - II etap:

      1. naprawa zakrętu Morzyczyn - Jęczydół - umowa w przygotowaniu,

      2. łatanie dziur w asfaltach - realizacja II etapu, prace w toku.

    1. Remonty dróg gruntowych: Przewidziany termin wykonania robót - do końca czerwca.

    2. Organizacja ruchu Motaniec (lustro i węzeł), Morzyczyn - Zieleniewo (przejścia dla pieszych) podpisana umowa na realizację projektów organizacji ruchu, termin na wykonanie projektów 14 lipca 2014r. Dodatkowo organizacja ruchu Bielkowo zakręt, os. Zielone przystanki, lustra Kałęga, znak Kobylanka przesunięcie bliżej węzła w trakcie ustaleń z projektantem, umowa w przygotowaniu.

    3. Koszenie poboczy dróg - planowane po 22 maja 2014r.

    4. Przegląd drogi Motaniec - Reptowo:

      1. Poziom osiadania przepustu w porównaniu do poprzedniego przeglądu pozostaje na tym samym poziomie, nie wykazuje większego zaniżenia,

      2. Kolejne kontrolne pomiary zaplanowano w terminie do 30.09.2014r.

    1. Zbiornik bezodpływowy Rekowo;

      1. jest pozwolenie na budowę,

      2. zgłoszony zamiar wykonania rozbiórki dotychczas użytkowanej toalety,

      3. wpłynęły 2 oferty, najtańsza Kachniarz Wiesław 11.996,24 zł brutto,

    1. Sieć wodno - kanalizacyjna Pileckiego, Fieldorfa: Wpłynęły 3 ofert, najtańsza oferta WOZ na kwotę 86.890,69 zł brutto. Umowa w trakcie przygotowania.

    2. Ochrona wód jeziora Miedwie - Kunowo:

      1. w dniu 24.04.2014r. został dokonany przegląd z usunięcia usterek przy udziale Inżyniera Kontraktu i Wykonawcy. Potwierdzono usunięcie usterek w tłoczniach P1 i P2. Potwierdzenie usunięcia usterek w tłoczni P3 zostało stwierdzone w dniu 2014.04.10,

      2. Za zgodą Wodociągów Zachodniopomorskich tłocznie P1, P2, P3 zostały włączone do czynnej sieci kanalizacyjnej.

    1. Ochrona wód jeziora Miedwie - Bielkowo:

      1. po uzyskaniu brakującej zgody Starostwa Powiatowego dla działek Skarbu Państwa zostało dostarczone projektantowi Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Lecz projektant nie złożył jeszcze wniosku do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę pozostałych sieci z I etapu.

      2. Po zatwierdzeniu przez Inżyniera Kontraktu projektu I etapu, projektant przesłał ten projekt do gminy celem zatwierdzenia,

      3. W toku projektowanie II etapu. Pomimo ponagleń projektant opóźnia uzupełnienie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

    1. Wykonanie podłączeń do sieci kanalizacyjnej budynków w miejscowości Kunowo, Jęczydół, Reptowo.

      1. zrealizowano zakres robót w Jęczydole i Reptowie,

      2. Technicznie dokonano wszystkich podłączeń w zlewni P1, P2, P3 w Kunowie - zgodnie z umową z wykonawcą. Tłocznie P1, P2, P3 pracują i wtłaczają ścieki do kolektora głównego,

      3. Trwa kompletowanie dokumentów formalnych, inwentaryzacja, podpisywanie umów z Wodociągami Zachodniopomorskimi.

    1. Wykonanie podłączeń do sieci kanalizacyjnej budynków w miejscowościach: Bielkowo, Kunowo, Kobylanka, Morzyczyn i Reptowo

      1. Umowa na dofinansowanie podpisana, trwa projektowanie, wniosek o pozwolenie na budowę jeszcze nie złożony,

      2. Organizacja zamówienia publicznego i rozpoczęcia inwestycji uzależnione od rozpoczęcia budowy sieci w Bielkowie,

    1. Wykonanie ocieplenia zewnętrznego elewacji świetlicy wiejskiej w miejscowości Bielkowo Gmina Kobylanka

      1. Przetarg rozstrzygnięty, wyłoniony wykonawca Zakład Ogólnobudowlany POL-DACH Koszalin 64 821,00 zł brutto

      2. Poziom realizacji inwestycji 30%, planowany termin zakończenia robót 09.06.2014r.

      3. Wymagane jest wykonanie robót dodatkowych w ramach inwestycji: montaż 4 szt. okien, wykonanie otworu drzwiowego, zakup i montaż kompletnych drzwi.

    1. Renowacja kąpieliska śródlądowego w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie

      1. Poziom realizacji inwestycji 70%,

      2. planowane wykonanie robót do 30.05..2014 r.

    1. cięcia sanitarne interwencyjne drzew oraz żywopłotu rosnącego wzdłuż ścieżki rowerowej na odcinku Kobylanka - Motaniec,

    2. cięcia interwencyjne krzewów wzdłuż ścieżki rowerowej w Zieleniewie,

    3. wycięto 4 dęby z pasa drogowego Rekowo - Bielkowo,

    4. cięcia pielęgnacyjne drzew wzdłuż drogi (były tor kolejowy) w Kobylance,

    5. nasadzenia 170 szt. olch wzdłuż drogi Zieleniewo - Kunowo (zadanie związane z budową sieci

    6. Zaplanowano:

      1. wycięcie 3 szt. topoli i 1 szt. sosny na cmentarzu w Kobylance,

      2. wycięcie 3 szt. topoli przy ul. Jeziornej w Morzyczynie.

  1. Do 10 czerwca 20 kotów z promenady zostanie przeniesionych do baz rybackich m. in. w Skolwinie, Trzebieży i Dąbiu, przekazanie kotów zostanie potwierdzone odpowiednią dokumentacją. Przewiduje się także kontynuowanie procesu sterylizacji i kastracji tych zwierząt.

Zał. 7 - informacja z realizacji uchwał Rady Gminy.

Ad. 5

Informacja o bieżącej działalności Przewodniczącej Rady Gminy.

  1. W dniu 06.05.2014 r. wpłynęło pismo do Biura Rady od p. Edwarda Kormańskiego w sprawie podatków, które jest do wglądu w Biurze Rady.

  2. W dniu 12.05.2014 r. wpłynęło pismo do Biura Rady z Urzędu Gminy Kobylanka w sprawie zmiany nazwiska radnej Renaty Krzysztanowicz na Paczwa.

  3. Oświadczenia majątkowe radnych zostały przekazane do Urzędu Skarbowego w Stargardzie Szczecińskim. Oświadczenia zostaną opublikowane na BIP Kobylanka.

  4. Do 02.06.2014 r. - przekazanie do Komisji Rewizyjnej opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów i Komisji ds. Społecznych do sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 r.

  5. Proponuję, aby na sesji czerwcowej była przedstawiona szczegółowo sytuacja finansowa gminy oraz przedstawienie działań dot. pozyskania dochodów.

Taki punkt znajdzie się w porządku obrad najbliższej sesji

Ad. 6

Interpelacje i zapytania.

Radna Katarzyna Synówka-Kozdrowska -

1.Nowa firma, która dba o ścieżkę, koszenie poboczy - na jakiej zasadzie została wyłoniona i jakie to są koszty?”

2. Wcześniej były wystawiane pojemniki na selektywne odpady i wielogabarytowe. Jaki to był roczny koszt dla gminy?

Radna Ewa Barełkowska -

1.Jak wygląda sprawa zajętego pasa drogowego p. Tomas?

2. Interwencja o wykoszenie terenu przy OSiR, jest tam brudno i zarośnięte.

3. Prośba o ustawienie znaków drogowych na drogach wewnętrznych w Morzyczynie i Zieleniewie - ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Radna Anna Liśkiewicz -

  1. „W jaki sposób została sprawdzona szczelność kanalizacji?

  1. W jakiej wielkości został ustalony teren pod kościół w Niedźwiedziu i na jaki teren będzie zamiana.

  2. Na jakim etapie jest egzekucja podatku z torfownii.”

Radna Marzena Kosiacka - „Co się dzieje w temacie placu zabaw w Kobylance?”

Została ogłoszona przerwa 5 min.

Ad.7

Podjęcie uchwały w sprawie dzierżawy nieruchomości położonej w obrębie Jęczydół -projekt nr 284/14.

Wójt omówił projekt uchwały - zał. nr 8.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Anna Liśkiewicz przedstawiła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Brak pytań do projektu uchwały.

Salę posiedzeń opuściła radna Ewa Bejster, radna Marzena Kosiacka i radny Bogdan Poliwka. Ilość radnych obecnych na posiedzeniu - 11.

Rada Gminy w obecności 11 radnych podjęła jednogłośnie /za-10 głosów/ uchwałę Nr XLIV/261/14 w sprawie dzierżawy nieruchomości położonej w obrębie Jęczydół - zał. Nr 9 /głosowanie imienne - zał. Nr 10/. W głosowaniu nie brał udział radny Waldemar Michalski.

Ad. 8

Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących mienie gminy - projekt nr 285/14.

Wójt omówił projekt uchwały - zał. nr 11.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Anna Liśkiewicz przedstawiła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Brak pytań do projektu uchwały.

Na salę posiedzeń przybyła radna Ewa Bejster i radna Marzena Kosiacka, natomiast salę posiedzeń opuścił radny Andrzej Suchta. Ilość radnych obecnych na posiedzeniu - 12.

Rada Gminy w obecności 12 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr XLIV/262/14 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących mienie gminy - zał. Nr 12 /głosowanie imienne - zał. Nr 13/.

Ad. 9

Podjęcie uchwały w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących mienie gminy - projekt nr 286/14.

Wójt omówił projekt uchwały - zał. nr 14.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Anna Liśkiewicz przedstawiła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Brak pytań do projektu uchwały.

Na salę posiedzeń przybył radny Bogdan Poliwka. Ilość radnych obecnych na posiedzeniu - 13.

Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr XLIV/263/14 w sprawie zbycia nieruchomości stanowiących mienie gminy - zał. Nr 15 /głosowanie imienne - zał. Nr 16/.

Ad. 10

Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne ustanowienie służebności - projekt nr 287/14.

Wójt omówił projekt uchwały - zał. nr 17.

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów Anna Liśkiewicz przedstawiła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Brak pytań do projektu uchwały.

Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr XLIV/264/14 w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne ustanowienie służebności - zał. Nr 18 /głosowanie imienne - zał. Nr 19/.

Ad. 11

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/146/12 Rady Gminy Kobylanka w sprawie przyjęcia Programu usuwania azbestu i wyrobów zwierających azbest na terenie Gminy Kobylanka na lata 2011-2032 - projekt nr 288/14.

Wójt omówił projekt uchwały - zał. nr 20.

Przewodnicząca Komisji ds. Społecznych Marzena Kosiacka przedstawiła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Brak pytań do projektu uchwały.

Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr XLIV/265/14 w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/146/12 Rady Gminy Kobylanka w sprawie przyjęcia Programu usuwania azbestu i wyrobów zwierających azbest na terenie Gminy Kobylanka na lata 2011-2032 - zał. Nr 21 /głosowanie imienne - zał. Nr 22/.

Ad. 12

Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy urzędowej osiedla w miejscowości Bielkowo - projekt nr 289/14.

Wójt omówił projekt uchwały - zał. nr 23.

Przewodnicząca Komisji ds. Społecznych Marzena Kosiacka przedstawiła pozytywną opinię do projektu uchwały.

Brak pytań do projektu uchwały.

Rada Gminy w obecności 13 radnych podjęła jednogłośnie uchwałę Nr XLIV/266/14 w sprawie nadania nazwy urzędowej osiedla w miejscowości Bielkowo - zał. Nr 24 /głosowanie imienne - zał. Nr 25/.

Ad. 13

Odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania.

Odpowiedzi na złożone interpelacje i zapytania udzielił wójt p. Andrzej Kaszubski.

Radna Katarzyna Synówka-Kozdrowska -

1.„Nowa firma, która dba o ścieżkę, koszenie poboczy. Na jakiej zasadzie została wyłoniona firma, jakie to są koszty?”

Odp. : „Zostały złożone 3 oferty, które przedstawiły ceny od 0,05 zł do 0,07 zł za koszenie 1m2. Wykonawcą jest p. Grzegorz Olszewski. Jednorazowy koszt np. za całą ul. Szczecińską po dwóch stronach ulicy wynosi 3 000 zł. ”

Przewodnicząca Rady Gminy - „Jakie jest ustalenie co do terminu koszenia?”

Wójt - „O koszeniu decyduje Gmina. Pełną kontrolę ma gmina.”

2.Wcześniej były wystawiane pojemniki na selektywne odpady i wielogabarytowe. Jaki to był roczny koszt dla gminy?”

Odp. „ Poniesione koszty:

- do końca czerwca 2013 r. - 31 286,00 zł,

- za 2012 r. ok. 50 000,00 zł - wywóz odpadów selektywnych bez wywozu odpadów wielogabarytowych,

- ok. 40 000,00 zł - wywóz odpadów wielogabarytowych - pierwszy wywóz,

- ok. 25 000,00 zł - wywóz odpadów wielogabarytowych - drugi wywóz.

Ok. 70 000 zł za gospodarkę odpadami.”

Radna Ewa Barełkowska -

1.”Jak wygląda sprawa zajętego pasa drogowego p. Tomas?

Odp. „ Pani Tomas podjęła rozmowy w sprawie odszkodowania za zajęcie terenu. Sama umówiła się na spotkanie, w którym nie wzięła udziału. Nie doszło do spotkania z Komisją Rozwoju Gospodarczego i Finansów. Gmina nadal podtrzymuje propozycję zamiany gruntów o czym poinformuje p. Tomas pisemnie.”

2.Interwencja o wykoszenie terenu przy OSiR, jest tam brudno i zarośnięte.

Odp. „Przekażę aby zostało zadanie wykonane.”

3. Prośba o ustawienie znaków drogowych na drogach wewnętrznych w Morzyczynie i Zieleniewie - ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Odp. „ Sprawa zostanie sprawdzona co można w tym temacie dokonać.”

Radna Anna Liśkiewicz -

  1. „W jaki sposób została sprawdzona szczelność kanalizacji?

Odp. : „Firma dokonała szczelności kanalizacji.”

  1. W jakiej wielkości został ustalony teren pod kościół w Niedźwiedziu i na jaki teren będzie zamiana.

Odp. „ Dot. kościoła w Niedźwiedziu - mamy zawarte uzgodnienie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych chcemy wyłączyć z gospodarki leśnej 0,5 ha. Zamiana będzie dotyczyć 0,5 ha. Zamiana musi być wartościowa. Ta zamiana dotyczy trzech działek; jedna działka w Cisewie, dwie działki w Kobylance.”

  1. Na jakim etapie jest egzekucja podatku dot. torfownii.”

Odpowiedzi udzieliła skarbnik gminy p. Bernadeta Opasińska - „Aktualnie jest przygotowywana decyzja o wymiarze podatku.”

Radna Marzena Kosiacka - „Co się dzieje w temacie placu zabaw w Kobylance?”

Odp. : „Wniosek zaakceptowany, pieniądze przyznane, umowa jeszcze nie podpisana. Trzeba na to znaleźć pieniądze w budżecie.”

Ad. 14

Wolne wnioski i informacje.

Radna E. Barełkowska - „zgłosiła wniosek, aby w zebraniach sołeckich brał udział komendant straży gminnej.”

Salę posiedzeń opuścił radny Ireneusz Siwiec. Ilość radnych biorących udział w posiedzeniu 12.

Radna Anna Liśkiewicz - „ wnioskuje o przeanalizowanie alternatywnego sposobu odbierania śmieci, a tym samych zmniejszenie kosztów. Może tym mogłaby zająć się spółdzielnia socjalna. ”

Wójt - „ To musi zrobić firma z koncesją. Nikt nie może odebrać śmieci, musi być to firma do tego przeznaczona. Są to wymogi bardzo surowe. Muszą być m.in. dwa samochody specjalistyczne do odbioru tych odpadów i wiele innych czynników.”

Radny Bogdan Poliwka - „Jak będą malowane pasy dla pieszych, aby dołożyć do istniejących znaków odblaskową obwódkę, tak aby znak był bardziej widoczny.”

Wójt - „Aby dokonać zmianę znaku należy zapisać w dokumencie dot. organizacji ruchu. ”

Przewodnicząca Rady Gminy -

1. W związku z tym, że zwrócono nam uwagę na brak konsekwencji w zapisach dotyczących nazw osiedli, wnoszę o korektę poprzednich uchwał i ujednolicenie nazewnictwa ulic i osiedli.

2. W planie pracy Rady Gminy w maju była przewidziana informacja dot. organizacji roku szkolnego 2014/2015 w szkołach na terenie gminy. W związku z tym proszę, aby niniejsza inf. była przedstawiona na sesji czerwcowej , min. ile klas, jakie oszczędności, inf. o redukcji.”

Wójt - „ Zgadzam się co do nazw osiedli, aby była wypracowana jedna zasada.”

Ad. 15

Zamknięcie obrad.

Wobec zrealizowania porządku obrad Przewodnicząca Rady Gminy o godz. 13.30 zamknęła obrady XLIV Sesji Rady Gminy.

Protokołowała:

Joanna Baszak Przewodnicząca Rady Gminy

Irena Rybarczyk

13


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Irena Rybarczyk

Data wytworzenia:
30 cze 2014

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
30 cze 2014, godz. 12:55

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
30 cze 2014, godz. 12:55