Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Projekt nr 302/14 w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego komisów samochodowych na terenie miejscowości Morzyczyn i Zieleniewo w gminie Kobylanka


Projekt nr 302/14

U C H W A Ł A Nr /14

RADY GMINY KOBYLANKA

z dnia ……………………….

w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego komisów samochodowych na terenie miejscowości Morzyczyn i Zieleniewo w gminie Kobylanka

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2013r. poz. 594 zm. poz. 645, poz. 1318, z 2014r. poz. 379, poz. 1072) uchwala się co następuje:

§ 1. 1.Rada Gminy Kobylanka przyjmuje stanowisko dotyczące komisów samochodowych na terenie miejscowości Morzyczyn i Zieleniewo w gminie Kobylanka.

2.Stanowisko, o którym mowa w ust. 1 stanowi załącznik do niniejszej uchwały i należy je przekazać do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.

§ 2.Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kobylanka

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodnicząca Rady Gminy Kobylanka

Irena Rybarczyk

Załącznik do uchwały nr ………………

Rady Gminy Kobylanka

dnia ……………

Stanowisko

Rady Gminy Kobylanka

dotyczące komisów samochodowych na terenie miejscowości Morzyczyn i Zieleniewo w gminie Kobylanka

Rada Gminy Kobylanka pragnie wyrazić swoje zaniepokojenie dotyczące ryzyka zanieczyszczenia wód jeziora Miedwie substancjami ropopochodnymi oraz innymi substancjami, związanego z działalnością komisów samochodowych (w większości samochodów używanych) w wielu punktach wystawczych na terenie miejscowości Zieleniewo, Morzyczyn tj. w obszarze strefy ochronnej ujęcia wody. Obecnie na terenie tych dwóch miejscowości znajduje się około 30 komisów samochodowych i powstają następne. Punkty te są zlokalizowane w niewielkiej odległości od linii brzegowej Jeziora Miedwie.

Samochody przeznaczone do sprzedaży są ustawione na utwardzanym (podsypka z drobnego kamienia) nieuszczelnionym terenie. W punktach tych brak jest zarówno instalacji zbierającej wody opadowe w system kanalizacyjny jak i urządzeń do ich podczyszczania, a wody opadowe z tego obszaru, ewentualne wycieki z pojazdów eksponowanych na placu wsiąkają bezpośrednio do gruntu,

Bliskość jeziora Miedwie i rodzaj gleb determinują wysoki poziom wód gruntowych
z kierunkiem spływu do jeziora. Długotrwałość tego stanu może być poważnym zagrożeniem jakości wód jeziora Miedwie, które znajduje się w obszarze Natura 2000.

Z uwagi na znaczne ryzyko zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi i płynami stosowanymi przy eksploatacji samochodów w bardzo licznych punktach sprzedaży samochodów używanych, Rada Gminy Kobylanka wnosi o przeanalizowanie możliwości zmiany Rozporządzenia Nr 10/2005 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie z dnia 21 września 2005 r. w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody powierzchniowej „Miedwie” z jeziora Miedwie w miejscowości Żelewo gmina Stare Czarnowo powiat gryfiński (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego Nr 80, poz. 1682 ze zmianami) i wprowadzenie zapisu dotyczącego określenia wymogów dla obiektów tego typu lokalizowanych na przedmiotowym terenie. Wymogi powinny nakładać na inwestora obowiązek budowy placu pod handel samochodami w sposób uniemożliwiający przedostawanie się wód opadowych w głąb ziemi tj. uszczelnienie, wyprofilowanie i skanalizowanie podłoża zapewniające ujęcie wód opadowych, ze spływów powierzchniowych w system kanalizacyjny oraz ich podczyszczanie w separatorze i wprowadzenie do kanalizacji zbiorczej.

Natomiast w stosunku obiektów już istniejących obowiązek dostosowania do w.w. wymogów ze wskazaniem terminu ( np. w ciągu 1 roku od dnia ogłoszenia). Takie obostrzenia obowiązują np. na terenie województwa wielkopolskiego.

Wprowadzenie takiego zapisu pozwoli na wyeliminowanie ryzyka zanieczyszczenia wód jeziora Miedwie.

Uzasadnienie:

Ciągle zwiększająca się ilość komisów samochodowych zlokalizowanych na terenie Morzyczyna i Zieleniewa budzi kontrowersje i niezadowolenie wśród wielu mieszkańców i turystów gminy Kobylanka i może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, głównie dla wód jeziora Miedwie. Komisy te są uciążliwe również dla mieszkańców innych miejscowości np. Jęczydołu, gdyż jazdy próbne odbywają się na drogach gminnych, głównie w dni wolne od pracy, albowiem wtedy jest największe nasilenie handlu samochodami.

Celowym wydaje się zwrócenie uwagi na ten problem odpowiednim instytucjom i organom, a w szczególności zarządcy ujęcia wody powierzchniowej „Miedwie”.

Podjęcie uchwały i zajęcie stanowiska przez Radę Gminy w powyższej sprawie jest zasadne.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Adam Hendzel

Data wytworzenia:
19 wrz 2014

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
19 wrz 2014, godz. 10:39

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
19 wrz 2014, godz. 10:39