Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy w Kobylance

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

OBWIESZCZENIE o wezwaniu w dniu 9 maja 2012 r. spółki z o. o. GB Paliwa z siedzibą w Motańcu 5A, 73-108 Kobylanka do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko inwestycji pn. "Budowa biogazowni o mocy do 6 MW na działce nr 3/2 w Motańcu"


OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 33 ust. 1, w związku z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008, Nr 199, poz. 1227 z późniejszymi zmianami)

podaje się do
publicznej wiadomości

informację o wezwaniu w dniu 9 maja 2012 r. spółki z o. o. GB Paliwa z siedzibą w Motańcu 5A, 73-108 Kobylanka do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko inwestycji pn. „Budowa biogazowni o mocy do 6 MW na działce nr 3/2 w Motańcu”:

    1. Na podstawie pisma Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 2 maja 2012 r. (znak: WOOŚ-TŚ.4242.15.2012.AKO) o następujące punkty:

  1. Wskazanie tras transportowych, którymi będzie dowożony substrat na teren biogazowni. Należy podać numery działek drogowych lub oznaczenie drogi. Należy określić stan tych dróg i określić czy są to drogi publiczne, na których dopuszczony jest transport samochodów dostawczych. Trasy należy również zaznaczyć na załączniku mapowym.

  2. Ponowna analiza lokalizacji biogazowni. W pkt. 7.1 raportu powołano się na dokumenty planistyczne gminy Nowy Korczyn. W związku z planowaną budową biogazowni na terenie gminy Kobylanka należy odnieść się do dokumentów planistycznych tej gminy.

  3. Analiza w zakresie możliwości przekazania masy pofermentacyjnej okolicznym rolnikom. W przypadku braku możliwości przekazania całej masy pofermentacyjnej rolnikom należy wskazać sposób zagospodarowania pozostałej ilości masy pofermentacyjnej.

  4. Przedstawienie poziomu prognozowanego hałasu na terenach podlegających ochronie akustycznej. W raporcie wskazano, że najbliższa zabudowa mieszkaniowa znajduje się w odległości ok. 300 m. W raporcie pkt. 3.2.2.4 nie podano obliczonych poziomów dźwięku. W związku z powyższym należy dokończyć zdanie ze str. 83 raportu: „W punktach pomiarowych na najbliższych, najbardziej narażonych na hałas działkach, które stanowią tereny chronione akustycznie poziom hałasu wynosi”.

  5. Analiza skumulowanego oddziaływania (wraz z innymi źródłami hałasu) w zakresie oddziaływania biogazowni w zakresie emisji hałasu na tereny podlegające ochronie akustycznej.

  6. Wskazanie miejsca i sposobu przechowywania frakcji płynnej masy pofermentacyjnej wraz z parametrami zbiornika, dostosowanymi do ilości powstającej masy.

  7. Przedstawienie sposobu postępowania z płynną masą pofermentacyjną, która po badaniach nie uzyska parametrów kwalifikujących jej do użycia na polach.

  8. Wskazanie, czy na terenie biogazowni będą myte środki transportu dostarczające substrat.

  9. Wskazanie, jaki surowiec wykorzystywany będzie w biogazowni wraz z procentowym udziałem każdej substancji

  10. Wskazanie sposobu zabezpieczenia środowiska gruntowo - wodnego w przypadku sytuacji awaryjnej tj. rozszczelnienia komory fermentacyjnej i zbiornika na masę pofermentacyjną.

    1. Na podstawie pisma Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Stargardzie Szczec. z dnia 2 maja 2012 r. (znak: PSSE-1929/12 NNZ-462-6/12) o następujące punkty:

  1. Kwestia liczby kursów dostawy surowców jest nadal niedokładnie określona. Przedstawione wyliczenie nie uwzględnia różnorodności transportu, w tym tonażu. W wyjaśnieniu, jak i w raporcie założono, że dostawy kiszonki kukurydzy będą odbywać się tylko dużymi zestawami transportowymi tj. TIR-ami, nie uwzględniono ciągników w różnych opcjach tj. z jedną lub dwoma przyczepami. Ponadto nie uwzględniono tzw. pustych przebiegów tj. transportu, który przywozi surowce i nie odbiera produktu w postaci płynnej masy pofermentacyjnej lub biomasy, co zwiększy liczbę kursów i natężenie hałasu na terenie zakładu.

  2. Alternatywne zagospodarowanie masy pofermentacyjnej, polegające na jej wysuszeniu i zgranulowaniu w pellety - nie podano wielkości produkcji, miejsca składowania oraz odbiorców.

  3. Podane kierunki dojazdów i wjazdów wskazują drogi (dukty leśne) i nr działek geodezyjnych. Nie precyzuje się dróg dojazdu do planowanej inwestycji. Nie podano, jakie substraty będą tymi drogami dowożone. W miejscowości Motaniec prowadzona jest głównie hodowla drobiu w technologii ściółkowej. Wobec powyższego od strony Motańca może być transportowany tylko pomiot. Nie podano, z jakich miejscowości i jakimi drogami będą dostarczane wszystkie substraty.

  4. Zagospodarowanie energii cieplnej - nierealne jest zagospodarowanie 50 proc. energii na suszenie masy pofermentacyjnej, a dostawa ciepła do gospodarstw domowych w miejscowości Motaniec nie ma uzasadnienia ekonomicznego ze względu na koszty przesyłu, straty ciepła, itp.

  5. Zwiększenie liczby kursów pojazdów w pkt. 1 wpłynie na zwiększenie emisji hałasu.

  6. Nie określono, na podstawie jakiego aktu prawa określono i odniesiono się w raporcie do stref ochronnych ujęcia wód powierzchniowych jeziora Miedwie.

  7. Eliminacja zapisu ze str. 71 powoduje, że brak jest w raporcie porównania skali uciążliwości planowanej inwestycji do inwestycji już istniejących.

  8. Na str. 22 raportu określono rodzaj i procentowy skład wsadu do biogazowni. Uściślić należy zapis odnośnie rodzaju odpadów biodegradowalnych oraz procentowy udział poszczególnych substratów (obecnie jest ok. 150 proc.).

  9. Wykazać czy lokalizacja obiektu (w fazie budowy i działania) nie wpłynie negatywnie na istniejące obiekty, w tym magazynów artykułów żywnościowych NETTO.

Na złożenie wyjaśnień Wójt Gminy Kobylanka wyznaczył termin 50 dni.

Wójt Gminy

Andrzej Kaszubski

Kobylanka, dnia 9 maja 2012 r.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Andrzej Kaszubski

Data wytworzenia:
09 maj 2012

Osoba dodająca informacje

Adam Hendzel

Data publikacji:
09 maj 2012, godz. 15:50

Osoba aktualizująca informacje

Adam Hendzel

Data aktualizacji:
09 maj 2012, godz. 15:50